Uyku Arkadaşı Nedir? Bebeğim İçin Uyku Arkadaşı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bebeğinizin uyumasına yardımcı olacak yöntemlerden bir tanesi de ona sarılıp uyuyabileceği bir uyku arkadaşı kazandırmaktır. Uyku arkadaşı bebeğinizin sizin dışınızdaki ilk arkadaşıdır. Uyku düzeni oluşturulmasında ve bağımsız uyumayı sağlamada size ve bebeğinize destek olacak büyük bir yardımcıdır.

Uyku arkadaşı yumuşak bir oyuncak ayı, bebek veya bebeğinizin sevdiği güvenli başka bir nesne olabilir. Dikkat edilmesi gereken bebeğin sarılıp uyuyabileceği uyku arkadaşlarını 6. aydan sonra bebeğinizin yatağına koymanızdır. Daha erken aylarda bebeğinizin yatağının kenarına takılabilen ve beyaz gürültü sesi yayan Whisbear gibi ürünlerin kullanılması oluşabilecek riskler açısından daha güvenlidir.

Dünyaca ünlü çocuk doktoru Harvey Karp, sağlıklı bir uyku için yenidoğandan itibaren beyaz gürültü sesi (white noise) ve sonraki aylarda (6 aydan itibaren) beyaz gürültü ile birlikte bir uyku arkadaşından faydalanılmasını tavsiye ediyor. Uyku arkadaşının amacı bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlaması, uyku rutininin bir parçası olarak uyku vaktini hatırlatması ve bebeğin yatağında kendi başına uyumasını sağlamasıdır.

Bazı aileler alışkanlık yaratacağını düşünerek uyku arkadaşı veya beyaz ses gibi uyku yardımcılarına şüpheyle yaklaşıyorlar. Oysa ki, Dr. Karp’ın da ifade ettiği gibi, uyku arkadaşı aslında bebeklerin özgüvenlerinin ve güven hissiyatının arttırılmasında büyük rol oynuyor. Ortaya çıkan stres durumlarında da uyku arkadaşı pek çok bebek için çok büyük bir rahatlatıcıdır.

Ayrıca uyku arkadaşını kokunuzun sinmesi için bir süre kendi yanınızda tutup sonra bebeğinizin yatağına koymanız bebeğinizin özellikle gece uyanmalarında daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

Uyku Arkadaşı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  • Çok büyük, çok küçük ve ağır olmamalı. Bebeğinizin kolaylıkla kavrayıp sarılabileceği ebatta olmalıdır.
  • Oyuncağı bebeğiniz ağzına da götüreceği için malzemesi herhangi bir zararlı madde barındırmamalı, sağlık ve güvenlik sertifikalarına sahip olmalı.
  • Küçük veya orta boyuttaki oyuncakları gittiğiniz her yere götürebilirsiniz. Bu özelliklere sahip bir uyku arkadaşı kolay taşımanıza imkan verecek ve bebeğinizin araba veya açık havadaki uykularında da yanında olacaktır.
  • Oyuncağın boğulma riski yaratabilecek ya da bebeğinizin burnuna kaçabilecek herhangi bir küçük parçası olmamalı. (boncuk veya düğme göz gibi.)

 

Whisbear içerisindeki takıp çıkarılabilen cihazı ile hem beyaz gürültü sesi yayan bir uyku yardımcısı hem de belli bir aydan sonra bebeğinizin sarılıp uyuyabileceği güvenli bir uyku arkadaşıdır. Detaylı bilgi için tıklayın

 

En İyi Yenidoğan Bebek Hediyesi: Ödüllü Whisbear

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeğiniz İçin İdeal Uyku Ortamını Nasıl Yaratabilirsiniz?

Bebeğiniz Kolik Mi?

Kolikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Dr. Harvey Karp’ın Bebekleri Sakinleştiren 5 S Yöntemi

Tracy Hogg Uyku Yöntemi

Her Beyaz Gürültü Aynı Değildir!

 

Kaynak:

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı, Dr. Harvey Karp

https://www.babycentre.co.uk/x1048718/is-it-safe-for-my-baby-to-sleep-with-a-stuffed-animal-or-doll