Tracy Hogg Uyku Yöntemi

“Bebeklere Fısıldayan Kadın” ismiyle anılan Tracy Hogg, bebeklerin doğru uyku alışkanlığı kazanmalarını hedefleyen etkili bir uyku yöntemi geliştirmiştir. Türkçeye yatır-kaldır yöntemi olarak çevrilen pick-up put down metodu bebeklerde uyku düzeni oluşturmayı amaçlayan bir uyku eğitimi metodudur.

Tracy Hogg bebeklerin doğdukları andan itibaren bir birey olarak görülmesi gerektiklerini savunur. Tıpkı bir bireye gösterilen saygı gibi bebeklere de aynı saygıyı gösterilmesini ifade eder.

Yatır Kaldır Yöntemi

Tracy Hogg bu yöntemin ne çok sıkı ne de kontrolü bebeklere bırakacak kadar rahat olduğunu belirtiyor. Yani bebeğiniz uyumak için size bağımlı olmayacak ama aynı zamanda bu süreçte kendisini terkedilmiş ve yalnız da hissetmeyecek. Bebeklerin yalnız uyumaları için ağlamalarına zor da olsa dayanmayı öngören “Ferber” tekniği ile bebekle birlikte uyumak yaklaşımını savunan “Sears” tekniği arasında bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Hogg makul uyku olarak açıkladığı yönteminde her iki düşünce tarzının da bazı yönlerini barındırdığını ifade ediyor. Ancak “bırak ağlasın” teorisinin bebeği dikkate almadığını ve aile yatağı kavramının ebeveynleri neredeyse yok saydığını belirtiyor. Bebeklerin kendi yataklarında kendilerini güvende hissederek kendi başlarına uykuya dalmalarını öğretmek bu yöntemin amacını oluşturuyor.

Tracy Hogg yöntemi gerçekten işe yarıyor mu?

Bebeğe göre değişir. Her uyku yöntemi, kendi tekniklerinin etkili olduğuna dair pek çok tez ortaya koyar fakat her bebek aynı değildir. Sizin bebeğinizde uyguladığınız ve sonuç aldığınız bir yöntem başka bir bebekte işe yaramayabilir. Bebeğinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Yaşam tarzınıza en uygun uyku tekniğini seçip denemeniz yerinde olacaktır.

 

Yatır Kaldır Yöntemini nasıl uygulamalıyım?

  1. Uyku rutini oluşturma

Süreç bebeğinize birazdan uyuması gerektiğini hatırlatan bir takım rutinlerin oluşturulmasıyla başlıyor. Daha önceden böyle bir rutine sahip değilseniz, oluşturmakla işe başlayın. Bebeğinizin uyku rutininde emzirme/beslenme, sonrasında rahatlatıcı bir banyo, pijamaların giyilmesi, odanın karartılması ve sakinleştirici beyaz gürültünün dinletilmesi yer alabilir. Tüm bu aşamaları her gece uykusu öncesinde tutarlı bir şekilde yapmanız bebeğinizin uyuma vakti geldiğini anlamasını ve bu düzene uymasını sağlayacaktır.

Uyku rutinini tamamladınız, bebeğiniz rahatlamış ve uykulu hissetmeye başladı ve uyku zamanı geldi. Şimdi bebeğinizi, uykuluyken fakat henüz uykuya dalmamışken, yatağına yatırın. Eğer ağlamazsa ve mızırdanmazsa odasından çıkın.

 

  1. Dur, Bekle ve Dinle!

Eğer bebeğiniz ağlamaya başlarsa, “Dur, Bekle ve Dinle!” yöntemini uygulayın. Hemen odaya girmeyin. Önce birkaç dakika durun ve bebeğinizi dinleyin; gerçekten korku ve yalnızlık hissetti, size mi ihtiyacı var yoksa biraz mızırdanıp susma eğilimi mi gösterecek. Hemen müdahale etmeden kendi kendine sakinleşmesi için biraz zaman verin.

 

  1. Bebeği Yatağından Alın. (Kaldır)

Eğer bebeğiniz kendi kendine sakinleşmiyorsa, odaya girin ve onu yataktan alın. Sakinleşene kadar kucaklayın ve yanında olduğunuzu ona hissettirin.  Bu aşama yatır/kaldır yönteminin “kaldır” bölümünü oluşturuyor.

 

  1. Bebeği Yatağına Yatırın. (Yatır)

Bebeğiniz sakinleştiğinde ve hala uyanıkken onu tekrar yatağına yatırın. Bu da yöntemin “yatır” bölümünü oluşturuyor.

Bu süreç bebeğiniz tamamen uykuya dalana kadar böyle devam ediyor. Başka bir deyişle, bebeğinizi yatırıyorsunuz eğer ağlar ve size ihtiyacı olduğunu hissederseniz yatağından alıp sakinleştirip yeniden yatağına bırakıyorsunuz. Ufak tefek mızırdanmalarda müdahale etmeyin. Yatır kaldır yöntemi zaman alan ve her yöntem gibi sabır gerektiren bir uyku metodudur. Tracy Hogg’un ifade ettiği gibi bazen bu yatır kaldır aşaması saatler sürebiliyor, yorucu oluyor ama sonunda bebeğiniz kendi başına uyumayı öğrenmiş oluyor. Bu yöntemin başarısında ve ne kadar zaman alacağında bebeğinizin mizacı ve sizin sabrınızın büyük önemi var.

 

Yatır Kaldır Yöntemi Hangi Yaş Aralığı İçin Uygundur?

Bu yöntem 4 ay itibariyle uygulanabilir. 4-8 ay arası en etkili olabileceği dönem olarak görülüyor. Biraz daha büyük bebekler için de uygulanabilir.

Yatır ve kaldır döngüsü bazı bebekler için fazla uyarıcı olabilir. Onları rahatlatmak yerine, gerilim yaratan bir süreç haline gelme ihtimali göz ardı edilmemeli. Bu noktada bebeğinizi iyi tanımanız ve verdiği sinyalleri doğru yorumlamanız gerekiyor.

 

Whisbear – Mırıldanan Ayı Hakkında

Tracy Hogg Easy Rutini

Uyku Arkadaşı Nedir? Bebeğim İçin Uyku Arkadaşı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Uyku Danışmanı Rebecca Michi’nin Whisbear İncelemesi

Dr. Harvey Karp’ın Bebekleri Sakinleştiren 5 S Yöntemi

Dr. Harvey Karp: Beyaz Gürültü Hakkındaki Bazı Efsaneler ve Gerçekler

Her Beyaz Gürültü Aynı Değildir!

Bebeğiniz Kolik Mi?

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Referanslar:

http://www.baby-sleep-advice.com/baby-whisperer.html

http://www.healthline.com/health/parenting/pick-up-put-down-method#1