Dr. Harvey Karp: Beyaz Gürültü Hakkındaki Bazı Efsaneler ve Gerçekler

Tüm Dünyada En Çok Okunan Ve Güvenilen Çocuk Doktoru Harvey Karp’ın Beyaz Gürültü Değerlendirmesi:

 

“Beyaz Gürültü bebeği hissizleştirir mi?”

Dr. Karp: Hayır tabii ki! Beyaz gürültü (şşşş sesi) bir uyuşturucu değildir. Daha çok sarılmanın ve sallanmanın yaptığı gibi sadece sakinleştirme refleksini canlandırır.

(Buradaki beyaz gürültü daha önce bahsettiğimiz “doğru tipte beyaz gürültü” sesidir. Bu konudaki yazımız için tıklayın.)

 

“Bebeğim kundağa sarılma sayesinde güzelce uyuyorsa, anne karnındaki seslere hala ihtiyacım var mı?”

Dr. Karp: Kesinlikle evet! Tüm gündüz ve gece uykuları boyunca kullanılan doğru tipte beyaz gürültü, bebeğinizin daha iyi uyumasına yardımcı olacak ve uyku sorunlarını henüz ortaya çıkmadan önce önleyecektir.

Bunu nasıl yapar?

  • Beyaz gürültü sakinleştirme refleksinin açık kalmasına, gece kesintisiz uyumaya ve bebeğinizin dönmesine sebep olan mızmızlanmayı durdurmaya yardımcı olur.
  • Bebeğinizi kundağa sarmayı bıraktıktan sonra (4 ay sonra) beyaz gürültü bebeğinizi uykuya teşvik etmeye devam eder. Bu, kundağa sarılı olmasa bile kendisini güvende hissettirir ve uyku kalitesini arttırır.
  • Beyaz gürültü, bebeğinizin uykusunun dışarıdan gelen dikkat dağıtıcı sesler (araç gürültüsü, dışarıdan gelen harici sesler) ve dahili unsurlarla (gaz sancısı, zonklayan diş etleri, hafif açlık) bölünmesini engeller.

Dr. Karp beyaz gürültünün ilk yıl boyunca ve belki de daha uzun bir süre gece yarısı uyanmalarını engellemeye yardımcı olduğunu belirtir.

 

“Beyaz Gürültü bebeğin işitme duyusunu bozar mı?”

Dr. Karp: Duş sesi seviyesinde (yaklaşık 65 desibel) olan beyaz gürültünün bebeğin duyma becerisinde herhangi bir kötü etkiye neden olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bebeğinizin rahimde aylarca 7 gün 24 saat çok daha yüksek vınlama sesi duyduğunu unutmayın. Burada önemli olan nokta bebeği rahatsız etmeyecek doğru tipte beyaz gürültü sesinin seçilmesidir.

Ayrıca, beyaz gürültü sadece uyku ve mızmızlanma içindir. Bebeğinizin uyanma saatinde beyaz gürültü kapatılmalıdır.

 

“Beyaz gürültü bağımlılık yapar mı?”

Dr. Karp: Bağımlılıktan kastınız bebeklerin beyaz gürültüyü sevmeleri ve bütün gece duymayı beklemeleri ise, doğmadan önce duydukları seslerden dolayı ona zaten bağımlı haldedirler! Bu sizin için büyük bir artıdır, çünkü bu muhteşem aracı bebeğinizin uykusunu arttırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca kontrol tamamen sizdedir. Dilediğiniz zaman bu sesi sonlandırabilirsiniz.

En azından bebeğinizin birinci yaş gününe kadar doğru tipteki beyaz gürültü sesinden faydalanabilirsiniz. Sesten vazgeçmek oldukça kolaydır. Sadece sesi yavaş yavaş azaltarak çalın; bir ila iki hafta içerisinde tarih olacaktır. Bir hastalık veya gezi esnasında beyaz gürültüyü yeniden kullanmak isterseniz yapmanız gereken tek şey sesi birkaç gün önceki yüksekliğinde çalmaktır.

 

Whisbear, nam-ı diğer Mırıldanan Ayı, uzmanlar tarafından önerilen tiz sesler azaltılmış doğru tipteki beyaz gürültü sesine sahiptir. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Huzurlu uykular dileriz. 🙂

 

Whisbear – Mırıldanan Ayı Hakkında

Uyku Danışmanı Rebecca Michi’nin Whisbear İncelemesi

Dr. Harvey Karp’ın Bebekleri Sakinleştiren 5 S Yöntemi

Her Beyaz Gürültü Aynı Değildir!

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeğiniz Kolik Mi?

Tracy Hogg Uyku Yöntemi

Beyaz Gürültü Hakkında Merak Ettikleriniz!

 

Kaynak:

”Mahallenin En Mutlu Bebeği” kitabı / Dr. Harvey Karp