“Beyaz Gürültü” Hakkında Merak Ettikleriniz!

Beyaz Gürültü yeni annelerin en yakın arkadaşıdır. Çünkü bebeklere anne rahmindeki “huzurlu ve mutlu ortamı” hatırlatır. Hamileyken bebeğinizin kalp sesini dinlediğinizde birtakım uğultulu sesler de duyarsınız. İşte bu uğultular bebeğinizin 9 ay 10 gün boyunca dinlediği ve duymaktan keyif aldığı seslerdir.

Hareketli ve gürültülü ortamdan bir anda sessiz ve farklı bir ortama gelmenin bebeğiniz açısından neler hissettirdiğini hayal edin! Sizin için yeni bir başlangıç olan bu süreç bebeğiniz için şok edici olmaktadır. Beyaz gürültü bebeğin dış dünyaya daha kolay adapte olmasına yardımcı olur. Bebeklere anne rahmindeki sesi sadece sevdikleri için değil, aynı zamanda ihtiyaçları olduğu için özellikle ilk aylarda dinletilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Beyaz gürültü sesi anne rahmindeki uğultulara en yakın ses olarak biliniyor. Aslında beyaz gürültü diye adlandırılan ses, bebeğinizi sakinleştirmek için çıkardığınız “Şşş” sesiyle benzerdir. Saatlerce “Şşş” deyip bebeği pışpışlamaktan farklı değildir.

Doğru tip beyaz gürültünün özellikle ilk aylarda tüm bebekler üzerinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. (Bebeğin başka bir fiziksel sorunu olmaması koşuluyla) Özellikle kolik ve uyku düzeni olmayan bebeklerin sakinleştirilmesinde büyük etkiye sahiptir. Yenidoğan bebeklerin ilk 6 ay kendilerini güvende hissetmeleri için anne karnındaki ortama ihtiyaçları vardır. Aksi halde, çok fazla dış uyarana maruz kalırlar, kendilerini huzursuz hisseder ve sürekli ağlarlar. Bu durum hem bebeğin hem de ebeveynlerin uyku kalitesini bozar ve sağlıklı gelişimi sekteye uğratır.

Beyaz gürültü bebeğiniz için uyku rutini oluştururken veya uyku eğitimi sürecinde size katkı sağlayacak en önemli araçlardan biridir. Bundan sonraki aylarda da bebeğinizin uyku ihtiyaçları doğrultusunda beyaz gürültü kullanmaya devam edilebilir. Ev içinde veya dışarıda gürültülü ortamlarda beyaz gürültü sesi diğer sesleri baskılayarak bebeğinizin kesintisiz uyumasını sağlar. Dr. Harvey Karp ağlama nöbetlerini sakinleştirmek için ve gece ve gündüz uykularında beyaz gürültünün tüm bebekler için kullanılması gerektiğini belirtir.

 

Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz gürültü teknik anlamda birçok farklı frekanstaki seslerin bir araya gelmesinden oluşan gürültü olarak açıklanır. Bir insanın duyabileceği tüm sesleri bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan ses beyaz gürültüdür. Gerçek beyaz gürültü yalnızca elektronik olarak oluşturulabilir ve TV veya radyo statiğine benzer bir ses çıkarır. (TV veya radyo kanalı çekmediğinde oluşan cızırtılı ses) Yağmur sesi, okyanus sesi gibi sesler gerçek beyaz gürültü sesinden farklıdır ve beyaz gürültünün farklı türleri olarak geçer.

Beyaz gürültü ayrıca, arkadaki sesleri maskeleyen özel bir ses sinyalidir. Dolayısıyla, gürültülü ve uykudan uyandıran ortamlarda beyaz gürültü sesi çevredeki diğer sesleri maskeleyerek iyi bir uykunun mümkün kılınmasını sağlar.

Anneler zaman zaman bebeklerini uyutmak için saç kurutma makinası, elektrik süpürgesi veya aspiratör sesinden faydalanırlar. Tesadüfen keşfedilmiştir ki bu aletlerin bebekleri sakinleştiren etkileri vardır. Çünkü beyaz gürültü benzeri ses yayarlar. Ancak bu tarz aletlerin kullanılması hem güvenlik hem de bebeğin gelişimi açısından uygun değildir. Bebeğiniz için en uygun beyaz gürültü sesi, evde dışarıda ve seyahatte rahatlıkla yanınıza alabileceğiniz ve ihtiyacınız olması durumunda kullanabileceğiz portatif ürünlerdir.

 

Beyaz Gürültünün Faydaları;

  • Bebeğinizi anne karnı hissi vererek sakinleştirir ve uykuya dalmasını kolaylaştırır.
  • Kolik ve ağlama nöbetleri yaşayan bebeklerin sakinleşmesinde çok etkilidir.
  • Bebeğin daha uzun süre uykuda kalmasını sağlar.
  • Bebeğin ve ebeveynlerin uyku kalitesini arttırır.
  • Beyaz gürültü evdeki veya dışarıdaki diğer sesleri maskeleyerek bebeğin kesintisiz uyumasını sağlar.
  • Bebeğin daha az ağlaması ve yeterli uyku alması sağlanır.

 

 

Referanslar:

http://science.howstuffworks.com/question47.htm
http://www.parents.com/baby/care/newborn/ways-to-soothe-fussy-newborn/
https://www.happiestbaby.com/blogs/blog/white-noise-for-babies
http://www.babynatur.de/newsletter_hebamme4u.html
https://www.happiestbaby.com/blogs/blog/baby-white-noise-mistakes