Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeklerde Uyku Eğitimi

“Bir daha eskisi gibi uyuyamayacaksın.” cümlesi size çok tanıdık geliyor mu? 🙂 Bebeğiniz doğmadan hemen önce çevrenizde uyku ile ilgili bu tarz söylemler genellikle hız kazanır. Özellikle ebeveynliğin ilk aylarında, bebeğiniz henüz uyku – uyanıklık döngüsünü oluşturmadan önce ve her iki saatte bir beslenmeyi beklerken, uyku hem bebek hem de anne için karmaşık bir hal alır ki ilk zamanlarda bu çok normaldir. Ancak bebeğiniz bu dönemleri atlattığında ve 3-4 aylık olduğunda (gece beslenmeleri nispeten azaldığında ve tahmin edilebilir bir uyku-uyanıklık döngüsü oluşturduğunda) uyku eğitimi hem bebek hem de tüm aile fertleri için yararlı olabilir.

 

Uyku Eğitimi Nedir?

Uyku eğitimi, bebeğin kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmesine ve gece boyunca kesintisiz uyumasına yardımcı olan bir süreçtir. Bu aynı zamanda pek çok uzmanın var olan farklı uyku teknikleri/metotları üzerine konuştuğu tartışmaya açık olan da bir konudur. Tek bir doğru teknik bulunmaz, her aile ve bebeğe göre değişen çeşitli uyku metotları vardır. Siz size uygun olan yöntemi seçip biz uzman rehberliğinde veya kendiniz de deneyerek uygulayabilirsiniz.

Bazı bebekler uyku eğitimine çok kolay adapte olur ve kısa sürede başarıyı elde ederler. Bazılarıysa uykuya dalmada veya uyandığında kendi başına tekrar uykuya geçmede zorluk yaşar ve daha uzun bir süre yardıma ihtiyaç duyabilirler.

 

Uyku Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyım?

Çoğu uzman 4 – 6 ay arasındaki bebeklerin uyku eğitimine başlayabileceğini belirtiyor. 4. aya kadar, bebekler düzenli bir uyku-uyanıklık döngüsü geliştirmeye ve gece beslenmelerini azaltmaya başlarlar. Bu süre bebeklerin uyku eğitimine yavaş yavaş hazır olduklarını da gösteren bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Bu aylardaki birçok bebek gelişimsel olarak da gece daha uzun süreler uyumaya hazır olmaya başlıyor.

Yine de her bebeğin farklı olduğu unutulmamalıdır. Bazı bebekler uyku eğitimi için biraz daha zamana ihtiyaç duyabilirler. Eğer bebeğinizin uyku eğitimi için hazır olup olmadığı konusunda kararsızsanız öncelikle bir uzmana danışmanızı öneririz.

 

Uyku Eğitimine Nasıl Hazırlanılmalı?

Başarılı bir uyku düzeni oluşturmak ve uyku eğitiminden maksimum verim almak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Uyku öncesi Rutini Oluşturun: Rutin oluşturmaya bebeğiniz 6 haftalık olduğunda başlayabilirsiniz. Uyku rutini bebeğinizi yatırmadan önce ılık bir banyo, masaj ve kitap okuma seansını içerebilir. Ayrıca uykudan önce ve uyku süresince beyaz gürültü sesini dinletmeniz bebeğinizi sakinleştirip daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Tüm gündüz ve gece uykularında beyaz gürültüden faydalanabilirsiniz.

Tutarlı Bir Uyku Saati Belirleyin: Uzmanlar bebeklerin akşam saat 7 – 8 civarı, çok yorulmalarını beklemeden, uykuya yatırılmasını tavsiye ediyorlar.

Tahmin Edilebilir Bir Gündüz Programına Bağlı Kalın: Bebeğinizi her sabah aynı saatte uyandırın, besleyin ve gündüz uykuları için yine saatlerde uykuya yatırmaya çalışın. Bu şekilde esnek ama tutarlı bir programa bağlı kalmanız bebeğinizin de rahatlamasını ve kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizin Uykusunu Etkileyecek Tıbbi Bir Sorunu Olmadığından Emin Olun: Altta yatan bazı fiziksel sorunlar (enfeksiyonlar, alerji, reflü gibi) uyku kalitesini etkileyebilir. Uyku eğitimine başlamadan önce varsa bu gibi sıkıntıların ekarte edilmesi gereklidir.

 

Whisbear Hakkında

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeğiniz Kolik Mi?

Kolikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Tracy Hogg EASY Rutini

Uyku Danışmanı Rebecca Michi’nin Whisbear İncelemesi

Dr. Harvey Karp’ın Bebekleri Sakinleştiren 5 S Yöntemi

Dr. Harvey Karp: Beyaz Gürültü Hakkındaki Bazı Efsaneler ve Gerçekler

Her Beyaz Gürültü Aynı Değildir!

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

 

Kaynak:

https://www.babycenter.com/0_baby-sleep-training-the-basics_1505715.bc

https://www.thebump.com/a/how-to-sleep-train