Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Yeni doğumdan itibaren ilk 3 ay bebeklerin dış dünyaya alışmaları sürecinde kritik bir dönemdir. Yenidoğan bebekler günde yaklaşık 16-17 saat uyurlar. Fakat bu süreyi kesintisiz uykuda geçirmezler. Çoğu bebek 2 ila 4 saat arasında uykuda kalır ve tekrar uyanır. Sonuç olarak bebekler fazla uykuya ihtiyaç duyarken durum sizin için düzensiz ve yorucu bir programa dönüşebilir. Yeni bir ebeveyn olarak, gece boyunca çeşitli zamanlarda bebeğinizi beslemek veya sakinleştirmek için defalarca uyanmak durumunda kalırsınız.

Bebeğinizin uyku döngüsü sizinkinden çok daha kısadır. REM uykusunda daha fazla zaman geçirir ki REM uykusunun bebeğin beyin gelişimi için önemli olduğu düşünülür.

 

Bebeğim Ne Zaman Daha Uzun Saatler Uyumaya Başlayacak?

Bebeğiniz 6-8 haftalık olduğunda muhtemelen geceleri gündüzlerden daha fazla uyumaya başlayacaktır.

4-6 ay arasında ise, uzmanlara göre çoğu bebek gece boyunca 8-12 saat arası uyuyabilir. Bazı bebekler bu sürece daha erken aylarda başlarken bazıları için 5-6 ayı bulabilir. Ancak bu uyku döngüsünü kazanması için bebeğinize en baştan kalıcı bir uyku düzeni oluşturmaya başlayarak yardımcı olabilirsiniz.

 

Uyku Düzenini Nasıl Oluşturabilirim?

Bebeğiniz 6 haftadan itibaren iyi bir uyku alışkanlığı geliştirmeye başlayabilir. Bu süreçte sizin uygulayabileceğiniz ve uyku düzenine pozitif etki edecek yöntemler mevcuttur.

 

 1. Bebeğinizin sık ve kısa aralıklarla uyumasına olanak tanıyın!

İlk 6 – 8 hafta çoğu bebek 2 saatten fazla uyanık kalamaz. Eğer bebeğinizi uzun süre uyanık tutmaya çalışır ve bu süreyi aşarsanız, fazlaca yorulacak ve uykuya dalmada zorluk yaşayacaktır.

 

 1. Bebeğinize Gündüz Ve Gece Ayrımını Öğretin!

İlk günler bunu uygulamanız zor olsa da 2 haftadan itibaren bebeğinizin gündüz ve gece farkını anlamasını sağlayabilirsiniz.

 

Gündüz bebeğiniz uyanıkken;

 • Sabah uyandığında kıyafetlerini değiştirin ki yeni bir güne başladığını anlasın.
 • Uyandığında onunla mümkün olduğu kadar iletişimde olun, oyun oynayın.
 • Odasının aydınlık ve ferah olmasına dikkat edin.
 • Günlük sesleri (radyo sesi veya çamaşır makinesi sesleri gibi) duymasını sağlayın, sesleri özellikle kısmayın.
 • Emzirme esnasında uykuya dalarsa onu nazikçe uyandırın.

 

Gece Uyku Rutini Oluşturmak için;

 • Günün sonlandığını anlatmak için pijamalarını giydirin.
 • Rahatlatıcı bir banyo veya masaj yapabilirsiniz.
 • Odasında loş ışık olmasına dikkat edin.
 • Beyaz gürültü sesi dinletin. Kendini güvende hissedeceği beyaz gürültü sesi ile daha rahat ve uzun süreli uyuyacaktır.
 • Gece uyandığında onunla oynamayın ve konuşmalarınızı kısa tutun.

Çok zaman geçmeden bebeğiniz artık uyku vakti geldiğini ve uyku için hazırlanıldığını anlamaya başlayacaktır.

 

 1. Bebeğinizi Dinleyin ve Verdiği Sinyalleri Doğru Anlayın!

Bebeğinizin verdiği tepkileri ve beden dilini iyi gözlemleyin. Gözlerini ovuşturması, kulağına dokunması ve her zamankinden daha huysuz olması yorulduğuna ve uykusunun geldiğine işaret eder. Böyle durumlarda onu yatırın ve uyumasını sağlayın.

 

 1. Bebeğinizi Uykusu Geldiğinde Fakat Henüz Uyanıkken Yatağına Yatırın!

Bebeğiniz 3 aylık olduğunda kendi kendine uyuyabilir duruma gelir. Bu elbette 3 ay olur olmaz her bebeğin kendi uyuyacağı anlamına gelmez ancak bu süreçte sizin desteğiniz çok önemlidir. Bebeğinizin uykusunun geldiğini hissettiğinizde, henüz uyanıkken onu yatağına yatırın. Uykuya dalana kadar yanında kalabilirsiniz. Gece her uyandığında aynı rutini uygulamaya çalışın.

Bebeğinizi sakinleştirme ve uyutma yöntemleriniz önem taşır. Eğer ilk 8 hafta her gece bebeğinizi sallayarak ve emzirerek uyutuyorsanız, bebeğiniz bundan sonra da aynı düzeni bekleyecektir.

Bazı uzmanlar bebeği emzirerek veya sallayarak uyutma yöntemine karşı çıksalar da, bebeğiniz için en verimli ve sonuç aldığınız uyku rutinini oluşturmak size bağlıdır. Eğer kalıcı bir uyku rutini oluşturmak istiyorsanız, her gece aynı yöntemi uygulamalısınız. Mühim olan oluşturduğunuz uyku rutinini istikrarlı bir şekilde devam ettirmektir.

Tüm bebeklere mışıl mışıl uyku dileklerimizle 🙂

 

https://www.babycenter.com/0_baby-sleep-basics-birth-to-3-months_7654.bc

https://www.babycentre.co.uk/a7654/establishing-good-sleep-habits-newborn-to-three-months