Kolikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kolik Bebek İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Efsane: Kolik bebekler ileride mutsuz bir çocuk olurlar.

Gerçek: Kolik, bebeğin kişiliğini etkilemez. Kolik geçtiğinde, çocuğunuz tamamen farklı bir kişiliğe sahip olabilir – hassas, öfkeli veya huysuz. Fakat kolik kişilik özellikleri üzerinde belirleyici değildir.

 

Efsane: Kolik aşırı uyarımlardan kaynaklanır.

Gerçek: Kolikli bebeklerin ağlama sebebi anne rahminden alışık oldukları sesleri ve uyarımları özlemeleri ve bunları dış dünyada da duymak istemeleridir. Dr. Harvey Karp şöyle der: “Eğer bebeğinizi gürültülü bir basketbol maçına götürürseniz, o ortamda muhtemelen uykuya dalacaktır.”

 

Efsane: Yeni annelerin kaygısı bebeklerinin ağlamasına sebep olur.

Gerçek: Dr. Harvey Karp “Bebekler koku duyusuyla hareket eden denizdeki köpekbalıkları gibi değildir, sizin kaygılarınızı anlamazlar.” diye ifade ediyor. Ancak, şunu hemen farkedebilirler: vücut sıcaklığı ve ne kadar rahatlamış olduğunuz veya olmadığınız. “Endişeli hissettiğinizde, ne yapacağınzıı bilemez durumda bir işten diğerine atlarsınız ve bebekler bunu hissedebilirler.” Dr.Karp.

 

Efsane: İlaç tedavisi koliği iyileştirir.

Gerçek: Bazı ebeveynler difenhidramin’in (uyku yardımcısı olarak satılan antihistamin) bebekleri sakinleştireceğini düşünürler. Fakat bu durum bazı bebeklerin daha fazla ağlamasına neden olur. Reflü tedavileri de çoğunlukla fayda etmez – kolik bebeklerin yalnızca %2’si tedaviye yanıt verir. “Doktorlar elbette ki daha iyi bilirler ancak; çoğu doktor kolik bebeklere ailelerin baskısı altında ilaç vermek durumunda kalıyorlar.” diye ifade ediyor Dr. Weissbluth.

 

Whisbear – Mırıldanan Ayı Hakkında

Uyku Danışmanı Rebecca Michi’nin Whisbear İncelemesi

Bebeğiniz Kolik Mi?

Dr.Harvey Karp’ın Bebekleri Sakinleştiren 5 S Yöntemi

Dr.Harvey Karp: Beyaz Gürültü Hakkındaki Bazı Efsaneler ve Gerçekler

 

Kaynak:

http://www.parents.com/baby/care/colic/colic-basics/