Her Beyaz Gürültü Aynı Değildir!

En Doğru Beyaz Gürültü Sesi

“Bebeğinizin kolayca uykuya dalmasına ve sessizce uyumasına yardımcı olmak için beyaz gürültü bir zorunluluktur.” der Dr.Harvey Karp ve ekler: En iyi beyaz gürültü, bebeğin anne karnında duyduğu sesi taklit eden sestir.”

Bebeğinize beyaz gürültü sesini (shushing) dinletmek istediğinizde karşınıza pek çok ses cihazı, internetten indirilen videolar, uygulamalar veya ev aletlerinin sesleri çıkar. Herkes gibi siz de çaresizce bulduğumuz tüm bu sesleri bebeğiniz için denemeye başlarsınız; yeter ki uyusun diye. Genellikle çoğumuz “Acaba olması gereken ses bu mudur?” diye düşünmeyiz, ya da bu konuda çok fazla bilgi eksikliği olduğu için konunun bu kadar detayına inmek aklımıza gelmez.

Oysa ki bebeklerin sakinleşmeleri ve uykuya dalmalarında harika bir araç olan beyaz gürültü sesinin niteliği, yani nasıl bir ses olduğu – nasıl kullanıldığıyla ile birlikte – çok ama çok önemlidir.

Dünyaca ünlü pediatrist ve çocuk gelişim uzmanı Dr. Harvey Karp, çok satan “Mahallenin En Mutlu Bebeği” kitabında beyaz gürültü ile ilgili şunları söylüyor:

 

Beyaz Gürültünün Tamamı Eşit Seviyede Değildir!

Dr. Karp  5S yönteminin başarısını anne karnındaki seslerin tam doğru olarak taklit edilmesine bağlı olduğunu ifade ediyor. Doğmamış bebeklerin duyduğuna olabildiğince yakın bir gürültü seçmek önemlidir. Ancak Dr. Karp pek çok beyaz gürültü makinesi ve internetten indirilenlerin (okyanus sesinden saç kurutma makinesi sesine kadar) sesinin çok tiz olduğunu belirtir. Bu bazı bebekler için sorun teşkil eder çünkü beynimiz tiz sese otomatik olarak dikkat verir ve uyanır. Tiz seslerin aksine uçak gürültüsü gibi daha derin sesler bizi sakinleştirir ve yatıştırır.

Bu sebeple, doğru tip beyaz gürültü, tiz sesler azaltılmış ve daha düşük tizli gurultu sesleri yükseltilmiş şekilde özel olarak işlenmiş bir sestir. Bebeğin gelişimi ve hassas kulakları için uygundur ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

 

Whisbear – Mırıldanan Ayı‘nın beyaz gürültü sesi anne karnına en yakın sestir. Tiz sesler azaltılarak bebekleri rahatsız etmeyecek en uygun ses frekansında özel olarak ayarlanmış olup en yüksek kalite ve güvenlik standartlarına sahiptir. TüvRheinland tarafından onaylı bir üründür. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Uyku Danışmanı Rebecca Michi’nin Whisbear İncelemesi

Dr. Harvey Karp: Beyaz Gürültü Hakkındaki Bazı Efsaneler ve Gerçekler

Dr. Harvey Karp’ın Bebekleri Sakinleştiren 5 S Yöntemi

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeğiniz Kolik Mi?

Kolikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Tracy Hogg Uyku Yöntemi

 

Referanslar:

“Mahallenin En Mutlu Bebeği” Dr. Harvey Karp

https://www.happiestbaby.com/blogs/blog/baby-white-noise-mistakes